Ukázková přírodní zahrada Klíček

Ukázková přírodní zahrada Staroboleslavský Klíček

Lokace: Zahrada se nachází na okraji historické části Staré Boleslavi, v okrese Praha- východ v nadmořské výšce 169 m.n.m. Velikost zahrady je 3.516 m2. V těsném sousedství za zdí je Bazilika Sv.Václava, která Stojí na místě kostela sv. Kosmy a Damiána, kde byl podle pověsti svým bratrem Boleslavem I. 28. září roku 935 (nebo 929) zavražděn sv. Václav a které se stalo významným poutním místem. Z další strany parcelu lemuje zeď a za ní tůň (slepé rameno Labe) a lužní les.

Budovy dříve sloužily jako jezuitská kolej a městský dům, teď pomyslně rozdělují zahradu na část spodní a vrchní. Nyní budovy, které patří městu, slouží spolku a část jako byty pro nájemníky. Zeď situovaná za pecí je část hradní zdi - opevnění původního města.

Zahrada je zároveň pojatá jako zahrada obytná s možnosti posezení u ohně, u komunitní pece, v altánu, či možností využití přístřešku u ohniště.

Adresa: Maxe Švabinského 371, 25001 Stará Boleslav

Kontaktní údaje: Petra Zunová, tel: 721 338 086

https://www.facebook.com/RodinnyKlubKlicek

Otevírací doba: pouze po předchozí domluvě

více - https://prirodnizahrada.eu/portfolio/prirodni-zahrada-staroboleslavsky-klicek/

 

V zahradě sídlí spolek Rodinný klub Klíček,z.s. od roku 2012, který velmi zanedbanou, ale kouzelnou zahradu dává dohromady pomocí vlastních sil členů a za pomocí dotací a grantů města, MAS, SFŽP a Nadace Partnerství. V zahradě pomáhají i děti z  lesního klubu a lesní družiny a studenti ze SZŠ v rámci programu a zaměření klubu environmentálním směrem. Klub Klíček kromě zmíněné činnosti pořádá také v zahradě komunitní i veřejné akce a nabízí 20 environmentálních programů pro MŠ a ZŠ. Plody zahrady, bylinky a zeleninu nejen pěstujeme, ale i zpracováváme k vlastnímu užitku. Ctíme permakulturní přístup k zahradě i dětem.

Části zahrady jsou okrasné, kde rostou především květiny našich babiček (vrbiny, třapatky, orlíčky, zvonky, růže, pivoňky..) . Najdete záhon trvalek, ale i divočinu a na jaře část zahrady uchvátí biotopem lužního lesa, včetně trsy bledulí, sněženek a dymnivky. U komunitní pece je ukázkový záhon pro polní plodiny (topinambur, obilí, pohanka, kukuřice, len…). Klíček je zapojen do skupiny uchovatelů starých odrůd (Gengel) a řadu těchto plodin nabízí, v rámci této aktivity, zájemcům dál.
 V prostoru spodní zahrady jsou terasovité záhony plné bylinek, jedlých keřů (rybízy, angrešty, zimolezy, muchovníky všeho druhu a květin. Mnoho květin je pastvou pro motýli, které mají i svůj vlastní domeček a na jaře zase květiny vábí čmeláky a včely, které mají své vlastní úly na zahradě. Vrbový tunel, bosonohá stezka a pozorovatelna jsou zase společně s hamakami a pískovištěm místem pro děti.

Další součástí zahrady je prostor pro pěstování zeleniny. Záhon je ve tvaru naší země i s body hlavních měst a můžete se tak projít po republice mezi záhony s jahodami, mrkví, ředkvičkami, brambory či salátem. Na kompostu rostou dýně, cukety a patizony. Vše lemují měsíčky, hvozdíky, náprstníky a u zdi maliny, slunečnice a vinná réva..

Celou zahradu pokrývá květnatý trávník, který dvakrát sekáme jen na potřebných místech, do krtinců a na malé plochy doséváme květnaté druhy. Spodní část zahrady skrývá starý jablečný sad a stará švestka a třešeň a ořešáky. Sad byl před lety dosázen ovocnými stromy jako je hrušeň, švestka, broskvoň atd. Na zahradě a kolem ní je nespočet vzrostlých stromů – kaštany, javory, lípy, střemchy a nespočet druhů keřů od bezů, lísek, zlatice a pustorylu až po jeřábníky, hlošiny, rakytníky, svídy, mišpule, kdouloně, dříny a dřišťály atd. Dominantou vrchní zahrady je památný strom Dub letní „anglický dub“, který je 240 let starý.

Součástí zahrady je divadelní amfiteátr využívaný jako přírodní učebna, posezení na akce a slavnosti. K zahradnímu altánu je na okapový systém dobudovaný vodní herní prvek, který se využívá na EVVO programy i pro hru dětí z lesního klubu. V zahradě jsou ponechány torza starých stromů a větví jako hmyzí útulky, ptačí krmítka, která využíváme v zimě ke sledování ptáků. Na zahradu zavítá mnoho lesních zvířat, nejen lesního ptactva, ale i zajíci, veverky, srny, bažanti.

Zahrada je návštěvníkům celoročně k dispozici po předchozí telefonické dohodě vás i zahradou provedeme (během dne v pracovním týdnu je k užívání dětem z klubu). Pro žáky základních a mateřských škol nabízíme výukové EVVO programy. Zahradu si lze prohlédnout i v rámci veřejných akcí a na Den otevřených zahrad. Za dobrovolný příspěvek spolku na údržbu zahrady se zlobit nebudeme.

fotky alba:

jaro - léto - podzim - zima

Ukázková přírodní zahrada nejenom splňuje kritéria pro udělení základní plakety Přírodní zahrady, ale tato kritéria převyšuje určitými zvláštnostmi, vyniká nad průměrnými nebo standardními zahradami. To může být dáno uspořádáním zahrady, tematickým zaměřením, ale také speciálním využitím a zpracováním zahradních produktů apod.

V Ukázkových přírodních zahradách se můžete osobně přesvědčit, jak to funguje  a najít zde inspiraci pro vlastní zahradu. V roce 2020 je v ČR již 103 takových zahrad. Jsou to zahrady různých typů. Od veřejně přístupných ploch, přes školní zahrady, produkční zahrady až k zahradám soukromým. Informace a fotografie všech ukázkových zahrad najdete na https://prirodnizahrada.eu/ukazkove-zahrady-kraje/

Velké díky patří Milanovi Zunovým, Kristýně Paříkové, Michalovi Caltovi, Lucii Valentové, Petře Brzobohaté a Jarovi Zaťko, Báře Navrátilové, Kateřině Přeučilové, Hedě Mixtajové, Petrovi Pištěkovi, studentům SZŠ a všem rodičům a lektorům, které pomohli vlastními silami během uplynulých let a Matce přírodě, že to s námi tak zvládá!