Den Země 2015

Středa 22.4.2015 od 18hodin: přednáška Doc. RNDr. Anton Markoš, CSc -  Teorie Gaia po 40 letech

zámek Brandýs nad Labem

Teorie Gaia předpokládá, že živé a neživé procesy na planetě jsou těsně provázané a neoddělitelné. J. Lovelock, autor teorie, musel čelit ostré kritice: vědci ji považovali za mystickou, a mystici, pravda, ji často zveličili.

Předvedu, jakou úžasnou cestu teorie nastínila v oblasti dynamiky zemského tělesa, vzniku života a jeho provázanosti přes celou planetu. K výsledkům v těchto oblastech by se věda dopracovala i bez teorie Gaia, avšak sjednocující princip, který nabídla, je velkou inspirací pro vědce i pro laiky - i bez oné mystiky.

 Akce je pořádána pod záštitou města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

PLAKÁT ZDE

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Více informací na https://www.brandysko.cz a www.boleslavskyklicek.cz

 

 

---proběhlo---

Sobota 18.4.2015 od 10 do 17hodin: Oslava Dne Země 2015

v rezidence Stará Boleslav, M.Švabinského 371

Přijďte s námi oslavit Den Země do Staré Boleslavi. Téma oslav bude tentokrát zaměřené na přírodní živly. Můžete se těšit na hudební vystoupení, divadlo, výstavy, environmentální výukové programy, dílny a soutěže pro děti, workshopy, infostánky, parní svět, občerstvení a mnoho dalšího. Více na www.boleslavskyklicek.cz.  

PLÁKÁT ZDE a Program

  

Neděle 19.4. 2015 (13:30 – 18 hod): Exkurze – „Vzhůru do hlubin země“výlet do hornického musea Důl Mayrau

Důl Mayrau představuje jedinečnou památku na hornickou historii kladenského kamenouhelného revíru. Skanzen je zachován v modelu tzv. posledního pracovního dne, kdy vše bylo zachováno tak, jakoby havíři odešli právě včera. Prohlídka je vedena od cechovny, řetízkové šatny, lampovny po jámové budovy dolu, kde z náraziště havíři sfárali do podzemí. Jámy byly zasypány v roce 1998, ale do kladenského podzemí s reálnou ukázkou dobývacích metod se u nás dostanete štolou v kopci Homole. Další atrakcí je budova Dýmnice, která sloužila k cvičení báňských záchranářů ještě v roce 2002. Rozsáhlá expozice zkamenělin a minerálů představí geologickou minulost oblasti. Zcela mimořádnou pozornost si zaslouží soubor tří těžních strojů. Parní těžní stroj smíchovské továrny Ringhoffer je návštěvníkům předváděn v pohybu. Jen ti odvážní mohou na závěr navštívit strašidelné podzemí.

Výlet je pro širokou veřejnost. Na akci je zajištěn hromadný autobus.

VSTUPENKY na výlet: je možné zakoupit v Infocentru v Brandýse nad Labem a na oslavě Dne Země 18.4 (10-16h) Cena: 50 Kč dítě, 70 Kč dospělí (cena je dotována). Odjezd je ve 13.30h z Autobusového nádraží St.Boleslav. Ve 13.35 je možné přistoupit v Brandýse nad Labem - U soudu

Akce probíhají v rámci projektu Zdravá města

Pořádá Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav ve spolupráci s Rodinným klubem Klíček o.s. a Ateliérem 6tej smysl, OS Samoděj, Gymnázium J.S.Machara, Polabské sdružení ochránců přírody, Přírodovědci Přf UK, Černý Petr,  fotoklub BrandoBol, Skautské středisko Stará Boleslav, Skautské středisko VJAS, spolek Starodávné letokruhy,  Sbor dobrovolných hasičů Stará Boleslav, Printex, Fair& Bio,  a další

Mediální podpora: Městské listy, Noviny Prostor, TOK 

Děkujeme za podporu společnosti CIUR a.s.