DEN ZE-MĚ - 26.4.2020 - 7.ročník

Den Země 2019
 
Den Země 2018
 
Den Země 2017
foto
 
Den Země 2016
foto 
 
Den Země 2015
foto 
 
Den Země 2014
 
 
 
--------------------------

Den Země 2017 ohlédnutí

 
Letoční šestý ročník Dne Ze-mě v Rezidenci v zahradách boleslavského rodinného klubu Klíček bude v duchu spjatém nejen se Zemí ale i zemí i zeminou..
Kromě bohatého kulturního programu, kde budou jak divadelní tak i hudební skvosty, jak pro děti tak dospělé, tak bude možnost se mnohé dozvědět či si vyzkoušet u stánků či dílniček různého zaměření.. zasadit, zasít, uvařit, upéct, utkat, upražit, vyrazit, uhníst, ušít i vyrobit..pro děti budou připravené i environmentální programy, hry, stromolezení i pletení z vrbových větviček..a mnohé další!
 
fotky: https://goo.gl/photos/F6yeX6FfwrukGtAw8
 
 
 
Exkurze
 
Přednáška

Oslavy Dne Země

K oslavám Dne Země, který se každoročně koná 22. dubna, proběhly v režii Rodinného klubu Klíček tři akce.

Oslava Dne Ze-mě aneb Ze země do mě a ze mě do země se uskutečnila na zahradě Staroboleslavské rezidence 22. dubna. Letošní ročník oslavy oplýval semínky, sazeničkami, bylinkami a keříky. Sázeli jsme, házeli seeds bombs a nestačili se divit, co nám příroda dává - výroba piva, kávy, čaje atd. Návštěvníci měli též možnost shlédnout výstavu i promítání v kině o mikrosvětě rostlin.  Dále byla na programu divadelní představeni  v podání  Petrpaslíkova divadla, divadelního spolku Černý Petr a  Ekodomova.  Náladu doladila hudební uskupení  Šouflšou, The Kingsize boogiemen a Hitey Titey. Příspěvkem za domácí dobroty byl podpořen projekt výstavby komunitní pece. Děti se podívaly, jak žijí žížaly a chovají se domácí zvířátka, vyrobily si pytlík na rohlíky, naučily se tkát, vyrobily si cedulku ke květině a osadily si svůj vlastnoručně pomalovaný květináč. Na prodej byly čaje od maminek, dřevěné výrobky od pana Votruby, pytlíky od MagBags a další tematicky napojené užitečnosti. Děti si též užily místní zahrady. Lezly na stromy, lana i na lanovku a absolvovaly výukové programy. Sice počasí dopoledne bylo trochu aprílové, ale i tak to návštěvníky neodradilo. Děkujeme moc šikovným studentům Střední zemědělské školy Brandýs nad Labem, divadelnímu spolku Černý Petr a Michalovi Královi za nazvučení celé akce.

Den poté byla přichystaná exkurze do Vodní elektrárny Hučák a Centra obnovitelných zdrojů energie v Hradci Králové.  Na téže cestě byla domluvená návštěva Bioplynové stanice Kněžice. Na akci byl zajištěn hromadný autobus, který vyjížděl v dopoledních hodinách ze Staré Boleslavi zcela naplněn po zážitcích dychtícími dětmi i dospělými.  Výlet se opravdu podařil. Ve vodní elektrárně jsme viděli původní elektrické generátory a Francisovy turbíny. Celá budova elektrárny je postavena v secesním  stylu podle návrhu architekta Františka Sandera tvoří spolu s jezem významný architektonický objekt. Výstava Centra obnovitelných zdrojů je doplněna interaktivními exponáty, což ocenily převážně děti a hravou formou si mohly vyzkoušet rozmanité principy a možnosti využití energetických zdrojů – vody, větru, slunce nebo biomasy. Dále výprava pokračovala v cestě do bioplynové stanice v obci Kněžice ve Středočeském kraji , která je ojedinělým ekologickým projektem zaměřeným na problematiku dodávek energie a zpracování organického odpadu. Je založen na systému výroby elektrické energie a tepla v množství pokrývajícím celou energetickou spotřebu dané obce. Tato prohlídka byla velice podnětná. Děti pochopily, co se dá ze zbytků po lidech a zvířátkách vyrobit a dospělý pochopili, jak se to dá vyrobit.

Následující středu proběhla na zámku přednáška Chemie Lásky.  Byla třešničkou na dortu triády akcí Rodinného Klubu Klíček na téma oslav Dne Země. Přednášející Michael Londesborough je známý biochemik, který se snaží popularizovat vědu a ukázat, jak je věda zábavná, atraktivní, hravá a pochopitelná i pro "normálního" člověka.  Nám povídal o lásce. Rozebral lásku do poslední molekuly  a zároveň ji dokázal popsat ve stejném smyslu slovy Williama Shakespeara. Byl to úžasný večer plný nejen zajímavých vědeckých objevů a faktů, ale i uměleckého projevu, krásné literatury a spousty zábavy. Michael dokázal propojit vědecký a umělecký svět. V jeho úžasné košaté anglické češtině, která často vykouzlila všem úsměv na tváři, dokonale popsal, co to láska je, jak a proč nás dokáže ovládat a proč ji tak zbožňujeme.

Nezbývá než poděkovat za pomoc s přípravami a realizací těchto akcí všem spolupracujícím spolkům, školám, členům a přátelům Klíčku, vystupujícím, návštěvníkům a Městu Brandýs n/L. – Stará Boleslav. Těšíme se opět za rok.