KPZ - komunitou podporované zemědělství

 Kdo čte Pravý domácí časopis jistě už ví, že se nejedná o skautskou Krabičku Poslední Záchrany :o)) ale komunitou podporované zemědělství.

Po několika setkání se nám pomalu dala dohromady základní spolupracující skupina nadšených lidí z Polabí (proto Zalabáci), kteří se snaží rozjet a udržet myšlenku projektu KPZ. 

 Inspirováni již fungujícími projekty lokální potravinové zabezpečenosti, se i my snažíme zásobovat se sezónní zeleninou, ovocem, i produkty živočišné výroby. Dělá nám radost, že potraviny jsou při své produkci ohleduplné k životnímu prostředí, ke zvířatům, a podporují lokální pěstitele, chovatele a zpracovatele.

Jednou z inspirací byl pro nás i Tomáš Hajzler. O jeho projektu KPZ (komunitou podporované zemědělství) se více dočtete zde.

https://blog.tomashajzler.com/clanek/kpz-ka

Nad možnostmi zorganizovat podobný projekt se nás sešlo několik podobně naladěných lidí z Čelákovic, Lysé nad Labem, Staré Boleslavi a okolí. Zajímá nás jíst sezónní jídlo, které necestuje tisíce kilometrů, a které není zbytečně chemicky ošetřované. Hlavní myšlenkou projektu je spojit producenty, kteří by měli zájem pěstovat a vyrábět kvalitní produkty, s cílovými spotřebiteli, kteří je v této snaze podpoří tím, že se zaváží k pravidelnému odběru.

 

Je to další nový rozměr vývoje naší komunity ve Staré Boleslavi. Nyní je zapojených 30 rodin, které odebírají produkty od  zemědělce biozeleniny, dodavatelky z biokozí farmy a dodavatelky s kravími bioprodukty. Někdy máme i dodávku biomasa, biomoštů, cidru, vína apod. Těšíme se z toho, že dobroty od našich místních, jdou rovnou do našich žaludků, bez toho, aniž aby procestovaly půl světa, jsou zralé a zdravé a hlavně chutné. Krom toho je paráda se setkat s ostatními, lepší než u kasy v obchoďáku.. děti si pohrají, my pokecáme a dochází nejen k vyměnění receptů:o)

Buďme inspirací i ostatním komunitám, rádi se podělíme o úskalí a vychytávky.