Otázky a odpovědi o lesních školkách

Co je lesní mateřská škola? Je alternativou.

V České republice existuje už více jak 140 lesních mateřských škol (tzv. lesních klubů), jsou známé svým odlišným (individuálním) přístupem k dětem.

 

Co děti celý den dělají? Hrají si, vzdělávají se, odpočívají a jsou v přírodě.

Lesní mateřské školy kladou důraz na pobyt dětí v přírodě, ale také na rozvoj představivosti.

 

Venku za každého počasí? Ano. Je to překvapivé, ale dětem není nikdy zima.

Nejenže se postupně otužují, ale zároveň máme připravené tak důmyslné metody oblékání, že děti se opravdu za každého počasí cítí dobře. Mimochodem, všechny děti se nejvíc těší na pořádné vánice a déšť. To mohou v holinkách a v pláštěnkách bezpečně skákat do louží.

 

Jak vypadá lesní mateřská škola /klub? Různorodě.

Každá skupina má maximálně 16 dětí a 2 průvodce (pedagog, asistent). Děti a pedagogové mají zázemí např. v maringotkách, jurtách (vytápěná místa i s postýlkami). Nebo má kamenné zázemí.

 

A to jsou jen v lese? Často, ale ne pořád.

Nedílnou součástí náplně školního roku jsou i návštěvy divadel, muzeí, knihoven a dalších institucí a míst.

 

Moderní technologie a hračky v lese? Děti si hrají neustále, ale s hračkami, které jejich tvořivost a představivost rozvíjejí.

Naše školky se také často považují za jakousi obranu před zahlcením digitálními technologiemi. Mimo hraní si, děti vytvářejí i praktické předměty jako jsou ptačí budky nebo například pomáhají s pěstováním zeleniny a péčí o zvířata.

 

Jak poznat nejlepší mateřskou školu? Nejlepší je osobně.

Určitě je dobré školku/klub navštívit a promluvit si s pedagogy či zřizovatelem(kou) školky. Zároveň jsme připravili Certifikát kvality pro školky, které se rozhodli dodržovat všechna přísná kritéria Asociace lesních mateřských škol.